minimalist blog

Minimalizm

100% Sadelik ve Orijinal Ürünler minimalist.com.tr

Minimalizm Alıntılar

‘Minimalizm, sade ama basit olmayan yalın ama yavan olmayan güzellik anlayışıdır.’

Minimalizm ilk olarak müzik ve görsel sanatlarda sadeliği ön plana çıkararak başlamıştır. 1910’lu yıllarda Kazimir Maleviç beyaz zemin üzerine “Siyah Kare”sini koyarak yaptığı resimle ilk Minimalizm’in sinyallerini vermiştir. Maleviç’in sinyallerini verdiği bu akım 1960’lı yıllarda ABD’de çoğu heykelci olan bir grup sanatçı ve düşünür tarafından ele alındı.
Tony Smith, Donald Judd, Carl Andre gibi heykel sanatçıları, Ellsworth Kelly, Frank Stella gibi ressamlar ürünleri ve anlatımlarıyla “Minimalist Sanat”ı tanımladılar. Rengi ve biçimi en aza ve temel ögelere indirgemek, hatta kullanılan malzemenin yalnızca kendi renginden yararlanmak, yapıtları fazlalıklardan arındırmak Minimalist sanatçıların temel prensipi olmuştur.

Minimalizm kelimesini bir sanat terimi olarak ilk kullanan Richard Wolheim’dir. “İçeriği en aza indirgenmiş sanat” anlamında kullanmıştır. Eserin üreticisi olarak sanatçının eserlerinde kendi izini silmesi, temsilin en aza indirilmesi, izleyenin eserdeki yalınlık karşısında önce şaşırıp sonrasında anlam arayışına girmesi, izleyiciyi başrol oyuncusu haline getirmiştir.

Minimalizm, her ne kadar batıda ortaya çıkmış olsa da, Minimalist Yaşam stilinin biraz daha geçmişine baktığımızda Zen Felsefesini buluyoruz. Zen, Budizm’in bir kolu olarak, Hindistan’da doğuyor, Çin’de kökleşiyor ve ardından Kore’ye ve oradan da Japonyaya geçiyor.

Yükünüzü azaltan akım: Minimalizm

Minimalizm akımında sadelik ön planda olduğu için hayatında sadelik arayanlar, gündelik yaşantılarında hafiflemek isteyenler Minimalizm’den ilham almaktadır. Hem psikolojik hem de ekonomik açıdan, bireyleri rahatlatıcı bir etkiye sahip.

2. yüzyılda Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius, minimalist yaşamı destekleyen Stoic Felsefe üzerine meditasyon yaparken Batı Felsefesinin babası Sokrates maddi arayışlardan ziyade erdemin peşinde olunması gerektiğini savunmuştur.

Yakın tarihimize baktığımızda, Albert Einstein, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi isimlerin Minimalizm akımından ilham aldığını ve Minimalist bir yaşam sürdüğünü görmekteyiz.

Az Çoktur, Sadelik Mutluluktur

Minimalist yaşam felsefesinin özünde, yaşamımızın fiziksel ve duygusal tüm alanlarında sadeleşmeye gitmek, bütün karmaşalardan uzaklaşmak, gereksiz şekilde tükettiğimiz ve bizi aşırı biçimde tüketen her şeyden sıyrılmak yatıyor. Minimalizm, yalnızca ihtiyaç duyduğumuz şeylere odaklanmayı, ihtiyaç duymadığımız nesneleri ise tamamen hayatımızdan çıkarmayı öğütlemekte. Minimalist yaşam felsefesine göre hayatımızda önemli olan her şeye sahip olmak değil; az ve öz şeylere ihtiyaç duymaktır. Minimalizm, “Hayatımızda olan her şeyin bir amacı olmalı.” Düşüncesi ile hareket eder.

Minimalizm ile boşluktan huzura

Minimalist yaşam felsefesini hayatımıza aldığımızda; Zamandan tasarruf ederek kendimize daha fazla vakit harcama imkanı buluruz. Bu da ruhumuzun ve zihnimizin ihtiyacı olan meditasyon imkanını sağlar. Daha az para harcar, daha kaliteli yaşam sürmemizi sağlar.

Minimalizm: İçeriği minimuma indiren sanat

Minimalist yaşam için ilk olarak maddiyat konusunda bakış açımızı değiştirmemiz gerekmekte. Hayatımızın odağına kişisel mutluluğumuzu yerleştirmemiz gerekiyor.
Kullanmadığın ve işine yaramayan eşyaları hayatımızdan çıkarabilirsin. Minimalizm, kalabalığın ve görselliğin insan psikolojisine gereğinden fazla baskı oluşturduğunu öne sürüyor. Bu yüzden minimalist bir yaşam için en sade görünümlü kıyafetleri ve eşyaları tercih edebilir, aşırı detaylardan kaçınabilirsin.
Minimalizm, daha az para harcamayı ve yalnızca ihtiyaç kadar çalışmayı öneriyor. Bu sayede, gereksiz mesailerde harcadığın vakti sevdiklerine ayırabilirsin. Yedekleme alışkanlığını bir kenara bırakabilir, her şeyi yalnızca ihtiyaç duyduğunda ve gerekli olduğu kadar satın almaya yönelebilirsin. İhtiyaç duymadığın eşyaları satın almak yerine aynı parayla seni mutlu edecek tatil planları yapabilir ve hayallerini gerçekleştirebilirsin.

Minimalizm Hakkında Ne Dediler?

Fransız ressam ve iç mimar Francis Jourdain şöyle diyor: “Bir odaya yeni bir mobilya eklemek yerine mobilya çıkararak bir odayı çok daha lüks bir şekilde döşeyebilirsiniz.”

Yazar Alfred Polgar, “Yüz satırı on satır haline getirmek için her türlü çabayı gösteriyorum.”

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry’nin “Küçük Prens” in yazarı şöyle yazmış: “Eklenecek başka bir şey olmadığında değil ancak dışarıda bırakılacak hiçbir şey kalmadığında mükemmellik elde edilir.”

Alman felsefesinde Friedrich Nietzsche maddi olarak basit bir yaşamın savunucusuydu. Nietzsche diyor ki: “Az şeye sahip olanın, köleliği de az olur, yaşasın asil yoksulluğum!”
‘Minimalizm, sade ama basit olmayan yalın ama yavan olmayan güzellik anlayışıdır.’

Hegel

‘Biz eşyalarımız değiliz, sahip olduğumuz şeylerden daha fazlasıyız.’

Joshua Fields Millburn

‘Fakirlik, yoksunluk, eksiklik değildir, minimalizm; aksine bilinçli bir tercihtir, zor olanı seçmektir, azla çok yapmaktır.’

Ludwig Mies van der Rohe

‘Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır.’

Descartes

‘Bizi rahatsız eden, şeyler değil, o şeylere atfettiğimiz önemdir.’

Epiktetus

‘Minimalizm daha aza sahip olmak değil, gerçekten önemli olana yer açmaktır.’

Anonim

‘İstediğiniz hayatı oluştururken ilk adım; sizi temsil etmeyen eşyalardan kurtulmaktır.’

Joshua Becker

‘Minimalizm, her türlü dağınıklığın ortadan kalkmasıyla sizin huzur, dağınıklık ve hafiflikle kalmanızdır.’

Leo Babauta

‘Az al, iyi seç, uzun dönem kullan.’

Hakkımızda

%100 Orijinal

Ürünlerimiz %100 Minimalist markası orijinal ürünleridir. Uzun süreli kullanıma dayanıklı solmayan kumaşlardan üretilmektedir.

Güvenli Alışveriş

İnternet sitemizde alışveriş sırasında verilen tüm bilgiler 256 bit ssl güvencesindedir. Bilgileriniz asla 3.partilerle paylaşılmaz

Geniş Ürün Yelpazesi

Ürün çeşitliliğimizi her geçen gün modaya uygun şekilde arttırıyoruz. Hedefimiz her zevke uygun en az bir ürün bulundurmak.

Hızlı Kargo

17:00 dan önce verilen tüm siparişler aynı gün anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarına iletilmektedir.

Trend Tasarımlar

Özgün tasarımlarla trendi kendimiz yaratıyoruz. Minimalist ürünlerini modayı sıkı takip ederek tasarlıyoruz.

Ekonomik ve Kaliteli

Uzun süreli kullanım ve sık yıkamaya dayanıklı kumaşlarımız ile fiyat performans ürünleri üretiyoruz